4. industrijska revolucija na psiholoških temeljih vključujoče družbe prihodnosti – znanje in vrednote vključujočega poslovanja

Strategija vključujočega in etičnega komuniciranja in delovanja

Dr. Damjana Pondelek

Kako misliti in uresničevati etično, vključujoče komunicirane in delovanje v družbi, kjer se se politična in družbena razmerja ohranjajo z izključevanjem? Kjer politika vsakokratnega sovražnika določi in izloči z napadom in izključitvijo in ga, ne nujno simbolno, izšteje iz družbe? Kako zastaviti humanizacijo družbe v trenutku, ko je zaupanje v družbene institucije na najnižji možni ravni, peša pa tudi zaupanje v sočloveka in boljši jutri? Kako ponovno krepiti zaupanje v lepši jutri in v soljudi, ko pa so se uničujoče politične prakse izključevanj že prelile v naše profesionalne in medosebne odnose in sodelavci med seboj že redno prakticirajo uničujoče pogrome na sodišču javnega mnenja, za kakršne so dali zgled in zeleno luč odločevalci in voditelji? Kdo naj namesto njih začne razmislek o tem, v kakšni družbi želimo živeti jutri in kaj bo ostalo od naših odnosov in zaupanja? Vprašanje je več kot odgovorov. A dejstvo je, da bomo kot družba potrebovali več prostora in posluha za sočloveka. V besedah in dejanjih.

Oglej si prosojnice.

Razvojno sodelovanje in etika Agende 2030

Albin Keuc

V prispevku Razvojno sodelovanje in etika Agende 2030 bom poudaril pomen etičnega ravnanja deležnikov (civilne družbe, gospodarstva, odločevalcev) pri snovanju, oblikovanju, izvajanju, spremljanju in vrednotenju politik, programov in projektov mednarodnega razvojnega sodelovanja v obliki kratkega historičnega pregleda razvoja etike trajnostnega razvoja od objave poročila Rimskega kluba o mejah rasti 1972 do Agende 2030 za trajnostni razvoj 2015. Ključni element etike trajnostnega razvoja je predvsem vključitev medgeneracijske odgovornosti v definicijo trajnostnega razvoja – da naše sedanje prizadevanje zadovoljiti svoje potrebne ne sme ogroziti možnosti prihodnjih rodov, da zadovoljijo svoje. Drugi del predavanja bo zasnoval temeljne standarde etičnega ravnanja na področju mednarodnega razvojnega sodelovanja za poslovanje javnega in zasebnega sektorja v državah globalnega juga. Izhajamo namreč iz dejstva, da je finančno izčrpavanje držav v razvoju eden od ključnih problemov oblikovanja pravične in poštene globalne skupnosti v svetu soodvisnosti.

Uporabna etika vključevanja in integriteta poslovanja – prikaz modela

Bećir Kečanović

Etika vključevanja, kot uporabna različica socialne oziroma javne etike ima dolgo zgodovino. V taki ali drugačni obliki jo zasledimo že pri starodavnih mislecih, ko bodisi v socialni poeziji, verskih naukih ali razpravah o dobrih navadah in vrlinah tedanjega človeka pozivajo k sožitju, medsebojnem spoštovanju in ravnanju iz plemenitih nagibov. Izročilo etike vključevanja in osebna izkušnja z vključevanjem različnih ljudi v prizadevanja za skupno dobro so v veliki meri osnova tudi temu, kar je predmet mojega prispevka o uporabni etiki vključevanja in integriteti poslovanja. Model, ki ga bom prikazal, je v vrednotnem pomenu zasnovan na sporočilu AGENDE 2030 in etični infrastrukturi vključujočega (delovnega) okolja, tako kot smo ga na podobnem posvetu sooblikovali leta 2014.

Z etiko vključevanja tudi dosedanji pristopi in strategije poslovanja, kot sta npr. skladnost in integriteta, ki so spričo posledic izključevanja, revščine, neenakosti, korupcije in drugih oblik odklonskih dejanj bolj ali manj razočarali, dobijo nov pomen. Namesto (ne)razumevanja, da gre za dva različna in medsebojno nasprotujoča si pristopa, skladnost in integriteta postaneta dve neločljivi strani enega in istega – vključujočega poslovanja. Kratki uvodni predstavitvi bo sledila predstavitev aplikacije v podporo uporabni etiki vključevanja.

Oglej si prosojnice.

Vključujoče izobraževanje kot akcijsko raziskovanje – primer iz prakse

Dr. Darija Aleksić

V informacijski dobi znanje predstavlja pomemben vir konkurenčne prednosti tako posameznika kot tudi organizacije. Pomen izobraževanja, tj. procesa povečevanja znanja, se zato nenehno povečuje. Pa vendar vsako izobraževanje ne vodi nujno do povečanja znanja in konkurenčne prednosti. V kolikor želimo pridobiti uporabno znanje, s katerim bi lahko izboljšali sedanjost in ustvarili drugačno prihodnost, moramo spodbujati akcijsko raziskovanje. Akcijsko raziskovanje lahko opredelimo kot premišljeno uvajanje sprememb z vključevanjem vseh udeležencev, ki jih spremembe zadevajo. Z akcijskim raziskovanjem posledično pomembno prispevamo k izboljšanju izobraževanja v konkretnih situacijah in ustvarjanju konkurenčnega znanja.

Oglej si prosojnice.

Uporabna etika vključevanja in obvladovanja tveganj v poslovanju

Mag. Barbara Kogej

V prispevku Uporabna etika vključevanja in obvladovanja tveganj v poslovanju poudarila pomen obvladovanja tveganj in prepoznavanja priložnosti v poslovanju na osnovi obsega vključenosti notranjih kontrol v treh vidikih: področja delovanja (na nivoju podjetja, oddelka, procesa in produkta), ciljih delovanja (strateški cilji, operativni cilji podjetja, skladnosti delovanja, popolnosti in pravilnosti računovodskega poročanja) in notranjih kontrol (notranje okolje, postavljanje ciljev, opredelitev dogodkov, vrednotenje tveganj, odziv na tveganja, aktivnosti kontroliranja, informiranje in komunikacija, spremljanje obvladovanja tveganj).

V prispevku se osredotočam na notranje okolje, ki predstavlja organizacijsko strukturo, povezanost in usposobljenost zaposlenih, ravnanje z zaposlenimi, pooblastila in odgovornosti ter filozofijo obvladovanja tveganj. Poudarja pomen tako imenovanih mehkih ali vedenjskih kontrol, kot so zaupanje, etika, poštenje, neoporečnost, medsebojni odnosi in uspešno vodenje. Notranje okolje predstavlja osnovo za vgradnjo notranjih kontrol v proces poslovanja, ustvarja pogoje za delovanje zaposlenih kot lastnikov poslovnega procesa. Podjetja, ki želijo imeti dobre notranje kontrolne sisteme, morajo imeti najprej dobre in lojalne ljudi, ki jih odlikuje tudi strokoven odnos do dela in razumejo poslovni proces in vplive na aktivnosti procesa v podrobnosti.

Le z dobrim poznavanjem podrobnosti poslovnega procesa se lahko ocenijo potencialna tveganja in prepoznajo priložnosti, za katere se v proces vgradijo notranje kontrole in določijo lastniki notranjih kontrol. Za notranje kontrole je pomembno, da so skupaj s potekom poslovnega procesa definirane v dokumentu podjetja, kjer je opisano tudi njihovo izvajanje. Pomembno pri tem je, da se notranje kontrole izvajajo točno in pravočasno na vseh ravneh podjetja. Notranje kontrole morajo delovati učinkovito, uspešno in zanesljivo, saj pomagajo podjetjem dosegati njihove cilje.

Ugoden vpliv na stabilno notranje kontrolno okolje ima tudi vodstvo in njegov odnos do izvajanja notranjih kontrol. Vsekakor je v vsakem procesu ključen posameznik, ki z visokimi etičnimi vrednotami, občutkom odgovornosti, lojalnostjo podjetju ter strokovnim pristopom prispeva k obvladovanju tveganj in prepoznavanju priložnosti v poslovanju.

Na vrh strani