Raziskovalni projekt je (so)financiran s strani Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije

Raziskovalni projekt

Članica UL

Ekonomska fakulteta

Šifra

J5-9332

Naziv projekta

Kako pospešiti rast slovenskih podjetij: strukturna dinamizacija, granularnost, internacionalizacija in inovativnost

Obdobje

1.7.2018 – 30.6.2021

Letni obseg

1,73 FTE

Vodja

Jože Damjan

Veda

Družboslovne vede/Ekonomija

Sodelujoče RO

sicris.si

Vsebinski opis projekta

Primerjava slovenskega podjetniškega sektorja s podjetniškimi sektorji drugih držav EU kaže strukturni primanjkljaj pri malih in srednje velikih podjetjih. Zaradi tega je za hitrejšo rast slovenskega gospodarstva nujno dinamizirati rast slovenskih podjetij. Cilj projekta je identificirati tiste dejavnike rasti podjetij znotraj podjetij samih ter v njihovem makroekonomskem in institucionalnem okolju, ki v primerjavi s podjetji iz drugih držav EU ovirajo hitrejšo rast slovenskih podjetij, in dejavnike, ki imajo najbolj pozitiven vpliv na rast podjetij.

Gornji cilj postavlja raziskavo v kontekst teorije rasti podjetij. Za namen naše raziskave je najprimernejša kombinacija teorije optimalne velikosti in na virih temelječega pogleda na rast podjetja. Po eni strani na virih temelječ pogled na rast podjetja pravi, da je rast odvisna od notranjih dejavnikov v samem podjetju, kot so tehnologija, izobražena delovna sila, učinkoviti postopki, trgovinski stiki itd. in njihovega učinkovitega kombiniranja (organizacijske zmogljivosti). Po drugi strani pa model optimalne velikosti podjetja v osnovi pravi, da je optimalna velikost odvisna od številnih zunanjih spremenljivk. Pregled obstoječih empiričnih analiz odkriva naslednje determinante rasti podjetja: velikost in starost podjetja, izvozna usmerjenost in širša internacionalizacijska aktivnost, lastništvo podjetja, granularnost (to je heterogenost podjetij), R&R in inovacijska aktivnost, človeški kapital in finančne omejitve. Podjetniško specifične determinante pa delujejo znotraj panožno specifičnih dejavnikov ter relevantnih makroekonomskih in institucionalnih dejavnikov.

V prvi fazi bomo ocenjevali model rasti podjetij v Sloveniji in drugih državah EU s podjetniško specifičnimi, industrijsko specifičnimi ter makroekonomskimi in institucionalnimi dejavniki rasti podjetij. V drugi fazi bomo detaljno analizirali naslednje specifične vidike rasti slovenskih podjetij:

  • Strukturna dinamizacija slovenskega podjetniškega sektorja z realokacijo virov in kreativno destrukcijo.
  • Vpliv granularnosti na rast podjetij, to je učinki šokov povpraševanja velikih osrednjih podjetij na širšo gospodarsko aktivnost.
  • Akumulacija neotipljivega kapitala in rast malih in srednjih podjetij.
  • Pomen diverzifikacije izvoza za rast podjetij.
  • Spremenjeni vzorci internacionalizacije in kompleksne strategije internacionalizacije.
  • Vpliv dostopa do financ in zadolženosti podjetij na njihovo rast.
  • Vpliv človeškega kapitala in njegove raznolikosti na rast podjetij.
  • Specifičen pomen različnih vidikov poslovnega okolja za mala in srednja podjetja.

Primarni vir podatkov v raziskovanju bodo individualni podjetniški podatki: za EU Amadeus in World Bank Enterprise Surveys; za Slovenijo podatki v varni sobi SURS, pri katerih kombiniramo podatke AJPES (zaključni računi podjetij), Banke Slovenije (povezane s podjetji v tuji lasti in slovenskimi podjetji, ki investirajo v tujini), SURS-a (podatke o delovni sili, inovacijska aktivnost podjetij) in podatke o državnih pomočeh.

Originalnost raziskav se odraža v naslednjih vidikih:

  • Prva raziskava te vrste za Slovenijo v primerjalnem EU kontekstu, ki bo zares kompleksno analizirala mikro podjetniške dejavnike (na osnovi individualnih podjetniških podatkov) ter makro-ekonomske in institucionalne dejavnike rasti podjetij.
  • Analiziranje pomena naslednjih vidikov rasti podjetij, ki do sedaj v primeru Slovenije niso bili analizirani ali pa le v zelo omejenem obsegu: (i) granulacija, (ii) strukturna dinamizacija podjetniškega sektorja, (iii) akumuliranje neotipljivega kapitala kot vir rasti malih in srednje velikih podjetij, (iv) spremenjeni vzorci internacionalizacije in kompleksne strategije internacionalizacije, (v) diverzifikacija izvoza, (vi) raznolikost človeškega kapitala, (vii) lasten finančni stres podjetij ter prekomerna prelivanje dolga, (viii) pomen različnih vidikov poslovnega okolja za mala in srednja podjetja.

Sestava projektne skupine

sicris.si

Faze projekta in njihova realizacija

Koordinator projekta, v katerega so vključene tri raziskovalne organizacije – Ekonomska fakulteta UL, Fakulteta za družbene vede UL in Inštitut za ekonomska raziskovanja – je Ekonomska fakulteta. Posamezne raziskovalne naloge v okviru projekta bomo izvajali v sodelovanju vseh treh vključenih raziskovalnih organizacij. Vse tri organizacije razpolagajo z ustreznimi raziskovalnimi zmogljivostmi, tako kadrovskimi kot drugimi. Vključeni raziskovalci izkazujejo nadpovprečne raziskovalne in druge dosežke. Poleg tega ti raziskovalci že dolga leta sodelujejo in so skupaj uspešno izvedli niz mednarodnih in domačih raziskovalnih projektov ter objavili vrsto člankov v najkvalitetnejših mednarodnih revijah. Programski skupini, v kateri so vključeni raziskovalci na predlaganem projektu - P5-0096 in P5-0177- sta v razdobju 2012-17 objavili 28 člankov v kategoriji A'' in v razdobju 2007-17 zabeležili 1.694 čistih citatov. Vključene raziskovalne organizacije imajo tudi dostop do potrebnih baz podatkov.

V skladu s podrobnim opisom vsebine in programa dela predlog projekta predvideva devet raziskovalnih nalog, ki jih bomo izvedli v sodelovanju vseh treh sodelujočih institucij. Raziskave bodo potekale po naslednji časovnici izvedbe posameznih raziskovalnih nalog:

R1:Determinante rasti podjetij v Sloveniji in drugih državah EU: analiza podjetniško specifičnih, industrijsko specifičnih ter makroekonomskih in institucionalnih dejavnikov, Rok: M8

R2:Strukturna dinamizacija slovenskega podjetniškega sektorja z realokacijo virov in kreativno destrukcijo, Rok: M24

R3:Vpliv granularnosti na rast podjetij, to je učinki prvega in višjega reda šokov povpraševanja v velikih osrednjih podjetjih na širšo gospodarsko aktivnost, Rok: M18

R4:Akumulacija neotipljivega kapitala in rast malih in srednjih podjetij, Rok: M36

R5:Pomen diverzifikacije izvoza za rast podjetij, Rok: M24

R6:Spremenjeni vzorci internacionalizacije in kompleksne strategije internacionalizacije, Rok: M18

R7:Vpliv dostopa do financ in zadolženosti podjetij na njihovo rast, Rok: M36

R8:Vpliv človeškega kapitala in njegove raznolikosti na rast podjetij, Rok: M12

R9:Specifičen pomen različnih vidikov poslovnega okolja za mala in srednja podjetja, Rok: M36

Bibliografske reference

sicris.si

Gradivo

Vpliv vključevanja slovenskih podjetij v globalne verige vrednosti na njihovo rast in uspešnost

DETERMINANTS OF EUROPEAN FIRM'S GROWTH: COMPREHENSIVE ANALYSIS OF FIRM LEVEL, INDUSTRY SPECIFIC, MACROECONOMIC AND INSTITUTIONAL FACTORS

What makes some firms more resistant to crises than others?

The impact of intangible capital on the productivity of small firms

VPLIV VKLJUČEVANJA SLOVENSKIH PODJETIJ V GLOBALNE VERIGE VREDNOSTI NA NJIHOVO RAST IN USPEŠNOST

Impact of corporate leverage and debt spillovers on firm performance: Evidence from CESEE countries

BUSINESS ENVIRONMENT AS AN OBSTACLE FOR FIRM GROWTH

SHOULD FIRMS STRIVE FOR THE EDUCATIONAL DIVERSITY OF THE WORKFORCE? ESTIMATION OF THE IMPACT OF FIRMS' EDUCATIONAL STRUCTURE ON SALES GROWTH AND EXPORTS

Na vrh strani