Zbirka Maksima

ŠTUDIJE O PREKARNOSTI: INTERDISCIPLINARNI POGLEDI
Črt Poglajen, Metka Tekavčič, Aleksandra Kanjuo Mrčela, Danilo Türk (uredniki)
Ekonomska fakulteta, 2021
Študije o prekariatu obravnavajo široko paleto aktualnih vprašanj, s katerimi se soočajo sodobne družbe s tržnim gospodarstvom. Gre za obsežen sklop različnih vidikov kompleksnih družbenih pojavov, ki so raziskani pretežno parcialno, a vendar vsi kličejo po koordiniranem ravnanju, ki bo privedlo do družbene ozaveščenosti o različnih razsežnostih prekariata in prekarnosti z vidika njunih vplivov na družbeni ustroj, ter do ukrepov za preprečevanje najnevarnejših anomalij pri ustvarjanju pogojev za trajnostni družbeni razvoj. Prekarnost namreč odstira številne boleče resnice o današnji družbi in neenakopravnem položaju posameznih družbenih skupin. Spoznanja, do katerih prihajajo raziskovalci, nas postavljajo pred zahtevne izzive, ki terjajo temeljit premislek na različnih ravneh. Preučevanje prekarnosti je zato izrazito interdisciplinarno področje in takšen je tudi pričujoči zbornik.

PREKARNO DELO: MULTIDISCIPLINARNA ANALIZA
Katarina Kresal Šoltes, Grega Strban, Polona Domadenik (uredniki)
Ekonomska fakulteta, 2020
Razlog za izdajo monografije Prekarno delo: multidisciplinarna analiza na trgu dela je bila želja avtorjev, da predstavijo najnovejša spoznanja o prekarnosti skozi multidisciplinarno analizo, ki vključuje področja pravne, ekonomske, socialne in medicinske znanosti. Prispevki avtorjev so plod njihovega dolgoletnega poglobljenega raziskovalnega dela, tudi v okviru najnovejšega skupnega projekta MAPA: Multidisciplinarna analiza prekarnega dela: pravni, ekonomski, socialni in zdravstveno varstveni vidiki (ciljno raziskovalni program CRP 2017, Projekt št.: V5 – 1741). Dvoletni projekt MAPA se je zaključil marca 2020 in je bil sofinanciran s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS in Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. V njem sodelujoči avtorji so združili raziskovalni potencial šestih univerzitetnih raziskovalnih organizacij: Pravne fakultete Univerze v Ljubljani (kot nosilke projekta), Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani, Fakultete za socialno delo Univerze v Ljubljani, Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, Inštituta za delo pri Pravni fakulteti v Ljubljani in Pravne fakultete Univerze v Mariboru. V pričujoči monografiji so med drugim predstavljene tudi najpomembnejše ugotovitve iz raziskav projekta MAPA.

Zgodovinski primeri kot zgledi za današnje mednarodno poslovanje, druga knjiga
Hrastelj Tone
Ekonomska fakulteta, 2019
Nova barvna monografija iz Zbirke Maksima avtorja prof. dr. Toneta Hrastelja z naslovom Zgodovinski primeri kot zgledi za današnje mednarodno poslovanje prinaša izvirna avtorjeva spoznanja o začetkih in razvoju poslovanja pri prvih civilizacijah. Netradicionalna monografija ponuja bralcu natančen pogled, kako so zgodnje civilizirane kulture od Feničanov dalje gradile zametke mednarodne trgovine.
Kaj me je spodbudilo, da sem se po več desetletjih, ko sem bil vpet v sodobno teorijo in prakso mednarodnega poslovanja, odločil za raziskavo primerov, ki sodijo v gospodarsko zgodovino? Že dolgo so se mi vzporedno odpirala vprašanja, kje in kdaj so se pojavljali načini in oblike trgovine na razdalje in kdo so bili predhodniki, ki so jih preizkusili in po katerih smo jih podedovali. Kriva je bila predvsem moja radovednost, ki sem jo le za nekaj časa »odložil«, sedaj pa sem si za njeno potešitev vzel nekaj več časa. (T. Hrastelj)
Besede recenzentov:
Monografija prinaša izvirna znanstvena in strokovna spoznanja o začetkih in razvoju elementov poslovanja v prvih civiliziranih kulturah, temelječa na zgodovinskem razvoju sveta in kultur od Feničanov dalje. Gre za multidisciplinarno delo, saj vključuje tako elemente antropoloških, zgodovinskih, družbeno-socialnih ter drugih vidikov področij in raziskovanj.
Prof. dr. Maja Makovec Brenčič, Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani
Predloženi tekst je zanimiva in dokaj netradicionalna strokovna monografija, ki ponuja bralcu vpogled v zgodnje zgodovinske razsežnosti razvoja mednarodnega poslovanja, a te do sedaj v slovenski strokovni literaturi na splošno niso bile dosegljive širokemu krogu novodobnih ekonomskih strokovnjakov, ki bi želeli podrobneje spoznati zgodnje zametke sodobne mednarodne trgovine med narodi.
Prof. dr. Milan Jurše, Ekonomsko-poslovna fakulteta Univerze v Mariboru
Prof. dr. Tone Hrastelj je od leta 1960 predaval na Ekonomski fakulteti v Ljubljani predmete s področja Mednarodnega poslovanja in trženja, predvsem podiplomskim študentom. Vzporedno je desetletja deloval na vodilnih mestih v gospodarstvu in v mednarodnih organizacijah (GATT). Je avtor/soavtor 12 knjižnih del s podjetniškega področja mednarodne ekonomije.
Založila Ekonomska fakulteta, Založništvo, 128 str., ISBN 978-961-240-352-2

NAPREDNI MANAGEMENT
Vlado Dimovski, Sandra Penger, Judita Peterlin, Miha Uhan, Matej Černe, Miha Marič
Ekonomska fakulteta, 2013
V Založništvu Ekonomske fakultete je izšla dolgo pričakovana monografija Napredni management, avtorjev: prof. dr. Vlada Dimovskega, doc. dr. Sandre Penger, mag. Judite Peterlin, asist. Mihe Uhana, doc. dr. Mateja Černeta in asist. Mihe Mariča. Monografijo smo vključili v obujeno zbirko »Maksima« in tako uresniči ideje o vrhunskih izdajah, ki so namenjene širokemu krogu bralcev (managerji, podjetniki, študenti, učitelji indr.).
V monografiji so avtorji združili večletne znanstvenoraziskovalne dosežke pod vodstvom prof. dr. Vlada Dimovskega in najsodobnejšo managersko prakso s področja naprednega managementa iz delovanja vodilnih mednarodnih in slovenskih managerjev in managerk. Avtorji so primarno za nastanek pričujočega dela pripravili raziskavo o razumevanju avtentičnega vodenja kot vzvoda naprednega managementa, saj je avtentično vodenje opredeljeno kot ključen spodbujevalec naprednega managementa, ki ga še dodatno podkrepijo sodobni koncepti, kot sta daoistično vodenje in moč.
Delo je prva monografija na temo naprednega managementa v Sloveniji, ki vključuje izsledke najsodobnejše literature ter rezultate kvalitativnih in kvantitativnih raziskav, izvedenih v programski skupini prof. dr. Vlada Dimovskega.
Nenazadnje je monografija rezultat odličnega sodelovanja z vodilnimi gospodarstveniki v Sloveniji, ki so bili pripravljeni predstaviti svoje izkušnje v okviru raziskovalnih aktivnosti programske skupine in diseminacija rezultatov in priporočil za uvedbo v praksi, ki jih bo bralec lahko takoj uporabil pri vsakodnevnem delu na področju managementa, vodenja, razvijanja odnosov z ljudmi in osebne rasti, dajejo dodatno veličino predstavljenemu delu.
Monografija Napredni management bo na voljo v knjigarnah konec avgusta. Ob branju vam želimo veliko naprednih idej, ali kot pravi prof. dr. Vlado Dimovski »Napredno ni tisto, kar se zdi (moderno), ampak tisto, kar doseže ljudi«.
ISBN 978-961-240-259-4, e-ISBN 978-961-240-266-2, 280 str., prodaja Mladinska knjiga
Knjiga Napredni management je vsebinsko bogata in prinaša številna nova spoznanja o vodenju kot eni od temeljnih funkcij managementa. Avtorji predstavijo avtentično vodenje kot glavni vzvod naprednega managementa in ga umestijo v napredno organizacijo. Tako združijo sodobna spoznanja o vodenju in organizaciji, s poudarkom na etiki, pozitivnem psihološkem kapitalu, znanju in učenju, pozitivni uporabi moči in vlogi daoizma, ki spoznanja črpa iz bogate kitajske kulture. Poleg sodobnih teoretičnih spoznanj in dobrega pregleda tuje literature avtorji predstavijo tudi ugotovitve svojega dolgoletnega raziskovalnega dela. Gre za dobro prepletanje teorije in prakse, tako da je knjiga primerna tudi za zahtevnejše bralce, a hkrati praktikom nudi veliko uporabnih orodij za razvijanje avtentičnega vodenja v napredni organizaciji. Pohvalno je, da so avtorji svoje številne instrumente in orodja, ki so jih razvili v raziskovalne namene, priredili za uporabo v praksi in s tem bralcem ponudili nabor orodij za analizo in razvijanje avtentičnega vodenja in napredne učeče se organizacije. Posebej dragoceni so prispevki slovenskih managerjev in številni primeri iz naše prakse, ki avtentičnost in avtentično vodenju približajo našemu okolju. Avtorji opozorijo, da koncept avtentičnega vodenja ni niti dovolj poznan, niti razširjen v praksi. Zato lahko razvoj avtentičnih vodij pomembno prispeva k boljšemu in družbeno koristnemu delovanju slovenskih podjetij, v sedanjem časi pa tudi boljšemu odzivanju na krizo. S tem pa tudi knjiga Napredni management pridobi veljavo, saj pomembno prispeva k slovenski zakladnici znanja o managementu in vodenju, bralce pa s pristopom in stilom pisanja prav spodbuja, da novo pridobljeno znanje uporabijo pri svojem delu.
prof. dr. Nada Zupan
ZGODOVISNKI PRIMERI KOT ZGLEDI ZA DANAŠNJE MEDNARODNO POSLOVANJE
Tone Hrastelj
Ekonomska fakulteta, 2014
Nova barvna monografija iz Zbirke Maksima avtorja prof. dr. Toneta Hrastelja z naslovom Zgodovinski primeri kot zgledi za današnje mednarodno poslovanje prinaša izvirna avtorjeva spoznanja o začetkih in razvoju poslovanja pri prvih civilizacijah. Netradicionalna monografija ponuja bralcu natančen pogled, kako so zgodnje civilizirane kulture od Feničanov dalje gradile zametke mednarodne trgovine.
Kaj me je spodbudilo, da sem se po več desetletjih, ko sem bil vpet v sodobno teorijo in prakso mednarodnega poslovanja, odločil za raziskavo primerov, ki sodijo v gospodarsko zgodovino? Že dolgo so se mi vzporedno odpirala vprašanja, kje in kdaj so se pojavljali načini in oblike trgovine na razdalje in kdo so bili predhodniki, ki so jih preizkusili in po katerih smo jih podedovali. Kriva je bila predvsem moja radovednost, ki sem jo le za nekaj časa »odložil«, sedaj pa sem si za njeno potešitev vzel nekaj več časa. (T. Hrastelj)
Besede recenzentov:
Monografija prinaša izvirna znanstvena in strokovna spoznanja o začetkih in razvoju elementov poslovanja v prvih civiliziranih kulturah, temelječa na zgodovinskem razvoju sveta in kultur od Feničanov dalje. Gre za multidisciplinarno delo, saj vključuje tako elemente antropoloških, zgodovinskih, družbeno-socialnih ter drugih vidikov področij in raziskovanj.
Prof. dr. Maja Makovec Brenčič, Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani
Predloženi tekst je zanimiva in dokaj netradicionalna strokovna monografija, ki ponuja bralcu vpogled v zgodnje zgodovinske razsežnosti razvoja mednarodnega poslovanja, a te do sedaj v slovenski strokovni literaturi na splošno niso bile dosegljive širokemu krogu novodobnih ekonomskih strokovnjakov, ki bi želeli podrobneje spoznati zgodnje zametke sodobne mednarodne trgovine med narodi.
Prof. dr. Milan Jurše, Ekonomsko-poslovna fakulteta Univerze v Mariboru
Prof. dr. Tone Hrastelj je od leta 1960 predaval na Ekonomski fakulteti v Ljubljani predmete s področja Mednarodnega poslovanja in trženja, predvsem podiplomskim študentom. Vzporedno je desetletja deloval na vodilnih mestih v gospodarstvu in v mednarodnih organizacijah (GATT). Je avtor/soavtor 12 knjižnih del s podjetniškega področja mednarodne ekonomije.
Založila Ekonomska fakulteta, Založništvo, recenzenta: prof. dr. Maja Makovec Brenčič (UL EF), prof. dr. Milan Jurše (UM EPF), 115 str., ISBN 978-961-240-280-8