Raziskovalni projekt je (so)financiran s strani Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije

Raziskovalni projekt

Članica UL

Ekonomska fakulteta

Šifra

J5-2555

Naziv projekta

Oblikovanje organizacije v digitalni dobi

Obdobje

1.9.2020 do 31.8.2023

Letni obseg

1535 raziskovalnih ur

Vodja

Matej Černe

Veda

Družboslovne vede/Ekonomija

Sodelujoče RO

Institut Jožef Stefan

Vsebinski opis projekta

Digitalizacija je korenito spremenila naravo dela, ustvarjanja vrednosti in preoblikovala celotno gospodarstvo. Prehod v digitalno poslovanje zahteva obsežno družbeno-tehnično preoblikovanje, ki vpliva na organizacijske in informacijske strukture ter strategije. Raziskave kažejo, da organizacije, ki intenzivno uporabljajo podatke in ima boljše digitalne zmožnosti, dosegajo boljše rezultate. Maksimiziranje rezultatov pa temelji na “mehkih” dejavnikih, povezanih z managementom in organizacijo, ki so pogosto zapostavljeni v raziskovalnem področju, osredotočenim zgolj na informacijske sisteme in poslovno informatiko.

Inovacije v informacijski tehnologiji in digitalna preobrazba povzročajo spremembe v organizacijskih strukturah in procesih, naravi in pomenu dela, ter delo preoblikujejo v vse bolj razdrobljeno, modularno in dekontekstualizirano. Pojavljajo se nove oblike dela, na primer digitalno, digitalno-prilagodljivo, virtualno in množično delo. Tovrstni načini dela imajo številne prednosti, a hkrati prinašajo tudi določene izzive. Namreč, zaposleni lahko postanejo ločeni od družbenega okolja, kar vpliva na kakovost odnosov med zaposlenimi, delovno uspešnost, produktivnost in sposobnost umeščanja dela znotraj širšega konteksta. Težje je vzpostavljanje in razvoj družbenih vezi, kar prinaša številne izzive na mikro in makro ravni, kot na primer odtujitev in izključitev, kar lahko privede do širokega spektra individualnih, organizacijskih in družbenih posledic. Te posledice lahko segajo od negativnih učinkov na zdravje in počutje zaposlenih, odtujitve in disociacije, družbene in politične izključenosti ter nezaupanja in polarizacije. Zato je nujno identificirati delovne pogoje, povezane z oblikovanjem dela in organizacije na več ravneh z namenom preprečevanja negativnih vplivov ter spodbujanja pozitivnih koristi digitalizacije za posameznike in organizacije.

Temeljni cilj projekta je tako preučiti, kako lahko oblikujemo delo in organizacijo na več ravneh z namenom razvoja primernih digitalnih in organizacijskih veščin ter vzpostavitvijo delovnega konteksta, ki bo omogočil kar se da velik izkoristek tehnologije v podpori procesa digitalizacije.

Sestava projektne skupine

sicris.si

Faze projekta in njihova realizacija

Z osredotočanjem na pomembne in izstopajoče pojave digitalizacije in organizacijskega oblikovanja ter posledične rezultate na različnih ravneh, bo projekt sestavljen iz štirih delovnih sklopov (DS). Sedanja digitalna infrastruktura postaja vse bolj zapletena in tehnologije posegajo v delovanje zaposlenih, zato bomo poskušali razumeti odzivnost digitalnih in IT infrastruktur, kako so le-te povezane z organizacijo, enoto in oblikovanjem dela (DS1), ter kako lahko managerji oblikujejo delovna mesta in procese, da bi premagali izzive poseganja digitalizacije tudi v čas, ki ni namenjen delu (DS2). Nadalje bomo raziskali, kako lahko posamezniki, ko se soočajo z digitaliziranimi spremembami dela, z ustreznim oblikovanjem delovnega mesta prilagodijo svojo miselnost in sprejmejo ter se naučijo delovati s tehnologijo (DS3).

Na podlagi večnivojskega obravnavanja problematike in rezultatov iz prvih treh delovnih sklopov bomo nato oblikovali klasifikacijski okvir za digitalno oblikovanje (DS 4), ki je teoretično bogat in praktično uporaben. Vključeval bo teoretične, empirične in metodološke možnosti za napredovanje na področju organizacijskega oblikovanja v kontekstu digitalizacije, s čimer nameravamo premostiti povezavo med makro (organizacijskim oblikovanjem in oblikovanjem poslovnih procesov), mikro (organizacijsko vedenje) in literaturo digitalizacije (informacijskih sistemov) ter tako pridobiti celovit in obsežen pristop k oblikovanju dela in organizacij za digitalno dobo.

Bibliografske reference

sicris.si

Na vrh strani