Novo v GalerijI EF | Ejti Štih »Denar«

V juniju in juliju 2025 bo Galerija Ekonomske fakultete gostila razstavo z naslovom Denar, ki jo je posebej za to priložnost ustvarila mednarodno uveljavljena umetnica Ejti Štih.
V razstavi Denar se Ejti Štih podaja na izrazito angažirano, a hkrati intimno umetniško potovanje skozi svet ekonomskih sistemov, valutne nestabilnosti in iluzij kapitala. Njeno izhodišče ni teoretsko, temveč globoko osebno: več kot štiri desetletja bivanja in ustvarjanja v Boliviji ji je omogočilo neposreden vpogled v realnost sveta, kjer inflacija, bančne omejitve in negotovost niso izjema, temveč vsakdan.
Umetnica izhaja iz konkretnega – njene slike tematizirajo denar kot silnico nadzora, omejevanja, a tudi upanja. Z izrazito likovno govorico, ki združuje ekspresivnost, pripovednost in simbolno plastenje, Ejti Štih slika svet, kjer so dolarji močnejši od zakonov, in kjer kriptovalute niso več eksperiment, temveč nova oblika sanj o svobodi. Ob tem lucidno opozarja na paradoks: sredstva za osvoboditev pogosto postajajo nova oblika podrejenosti – le še bolj nevidna.
Umestitev razstave v akademski prostor Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani, kjer so denar, ekonomske politike, trgi in kapital predmeti znanstvene analize, razstavi Denar doda novo dimenzijo. Umetnost Ejti Štih v ta prostor vstopa kot drugačen, a enakovreden sogovornik – s svojo vizualno govorico ponuja intimno refleksijo razmerij med posameznikom in ekonomskimi strukturami moči. Njena dela, ki tematizirajo vprašanja nadzora, iluzije, upanja in preživetja, odpirajo nove vidike razumevanja ekonomskih resničnosti in k znanstveni analizi dodajajo globino simbolne, čustvene in osebne perspektive.
O avtorici:
Ejti Štih (1957) je v Kranju rojena akademska slikarka, ki že od leta 1982 živi, ustvarja in deluje v Boliviji. Študirala je na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost, specializacijo pa je opravila v Zagrebu. Izvira iz umetniške družine. V umetnostni prostor je vstopila s svojo prepoznavno izrazno govorico, ki jo zaznamujejo žive barve, figuralnost ter občutljivost za družbeno resničnost in simbolno pripovednost.
V Boliviji je ustanovila in vodi galerijo Manzana Uno – prostor sodobne umetnosti z jasno družbeno noto, ki obiskovalce iz vseh družbenih slojev nagovarja z angažiranimi razstavami. Poleg slikarstva se ukvarja z ilustracijo, scenografijo, kostumografijo, instalacijami, kiparstvom, keramiko in grafiko. Njena dela pogosto tematizirajo aktualna družbena dogajanja, zlasti socialne neenakosti in politične napetosti.
Pripravila je več kot 160 samostojnih razstav po svetu, sodelovala na številnih skupinskih postavitvah in prejela več nagrad in priznanj za svoje delo. Tudi v Sloveniji ostaja močno prisotna – njene razstave sodijo med najodmevnejše predstavitve sodobne umetnosti zadnjih desetletij.
Razstava bo na ogled od 3. junija do 1. avgusta 2025 v prostorih Galerije Ekonomske fakultete.
Vljudno vabljeni tudi na odprtje razstave, ki bo v torek, 3. junija 2025, ob 13.00 v Galeriji EF. Na dogodku bo prisotna tudi umetnica Ejti Štih, ki bo v pogovoru s prof. dr. Bogomirjem Kovačem spregovorila o svojem ustvarjalnem procesu ter navdihu za razstavo Denar.
Pridružite se prazniku umetnosti na EF!