PŠKM 2025: prostor za pogumne ideje in revitalizacijo kulture

V ponedeljek, 30. junija 2025, se je ob 9.30 v Sejni sobi Senata Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani pričela 11. Poletna šola kulturnega menedžmenta (PŠKM). Dogodek je potekal v organizaciji UL EF in pod vodstvom prof. dr. Bogomirja Kovača. Poletna šola, ki bo trajala pet dni, letos ponovno združuje študente, strokovnjake in praktike s področja kulture in menedžmenta z namenom raziskovanja povezav med kulturno ustvarjalnostjo, upravljanjem in trajnostnim razvojem kulturnih politik.
Otvoritveni dan je povezovala Tanja Gozdenović, ki je udeležence nagovorila z uvodnimi besedami in predstavila program. Sledil je govor dekana UL EF, prof. dr. Tomaža Turka, ki je poudaril pomen sodelovanja med akademskim in kulturnim prostorom. Izpostavil je tudi aktualnost Evropske prestolnice kulture (EPK) v Novi Gorici in Gorici kot priložnost za dolgoročno povezovanje regije, kulture in znanja. Uvodnega dogodka se je udeležila tudi ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko, ki je v svojem nagovoru poudarila družbeno vrednost kulture ter predstavila primere uspešnega kulturnega menedžmenta. Ocenila je, da PŠKM pomembno prispeva k učinkovitemu povezovanju različnih sektorjev, krepitvi družbenega sožitja in ustvarjanju višjega smisla kulturnega delovanja. Sledil je govor vodje Poletne šole, prof. dr. Bogomirja Kovača, ki je na kratko, a navdihujoče predstavil namen in poslanstvo šole ter orisal njen potek v prihodnjih dneh.
Otvoritveni dan se je nadaljeval z okroglima mizama, prvo z naslovom Revitalizacija kulturnih prostorov – EPK Nova Gorica/Gorica: med mariborskimi izkušnjami in novogoriškim upanjem., na kateri so sodelovali Bogomir Kovač, Stojan Pelko in Vladimir Rukavina. Pogovor se je začel s kratkim zgodovinskim pregledom pobude Evropske prestolnice kulture, nato pa je Stojan Pelko predstavil ključne poudarke letošnjega programa EPK v Novi Gorici in sosednji Gorici. Razprava se je nadaljevala z izmenjavo pogledov, izkušenj in izzivov, ki jih prinaša upravljanje kulturnih projektov na lokalni in čezmejni ravni. Sledila je še okrogla z naslovom Mladi samostojni kulturni delavci - med svobodo ustvarjanja in ekonomskim nakovalom, na kateri so sodelovali Bogomir Kovač, Manca G. Renko in Maja Weiss. Urednica Manca G. Renko je z udeleženci delila svojo zgodbo od ideje do izvedbe – vzpostavitve neodvisne založbe No! Press. V popoldanskem programu so si udeleženci ogledali filmsko projekcijo: Tone Kralj in prostor meje, po kateri je sledila razprava z ustvarjalci filma Goranom Milovanovićem, Markom Radmilovičem in Egonom Pelikanom.
V podjetniškem torku so udeleženci pod vodstvom Gregorja Sakoviča spoznavali metode in orodja, za reševanje projektnih izzivov. Z intenzivnim skupinskim delom so udeleženci začeli ustvarjati svoje projektne naloge.
Sreda je na PŠKM tradicionalno dan za strokovno ekskurzijo, ki je bila tokrat še posebej sladokusna. Pod vodstvom Egona Pelikana so udeleženci dobili poglobljen vpogled v delo Toneta Kralja. Ogledali so si cerkvene poslikave v Hrenovicah, Slivju, Lokvi in Vrtojbi.
Četrti dan programa PŠKM, ki ga imenujejo tudi managerski četrtek, je v dopoldanskem času postregel s predavanji na temo izzivov managementa, ki jih je udeležencem predstavila Judita Peterlin. Živa Kolbl je udeležencem predstavila trženjske pristope, uporabne pri njihovem projektnem delu, Nejc Pulko pa osvetlil vidik financiranja neprofitnih kulturnih projektov. Popoldne je bilo namenjeno zaključevanju projektnih nalog pod mentorstvom Bogomirja Kovača.
Zadnji dan PŠKM so udeleženci predstavili svoje projektne naloge, preko katerih so v sklopu programa pridobili nova znanja, ki jih bodo lahko uporabili pri svojem nadaljnjem delu na področju managementa v kulturi. Program so zaključili v Narodni galeriji z ogledom razstave Barok v Sloveniji in zaključno slovesnostjo s podelitvijo certifikatov.
Avtorica: Ema Zajec