Povezava tehnoloških inovacij, zelenih inovacij izdelkov/procesov in okoljske strategije: Pot do konkurenčne prednosti, temelječe na trajnosti

Avtorji:
- Tomaž Čater, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
- Dejan Uršič, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
- Barbara Čater, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
- Vesna Žabkar, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
Ključne besede:
tehnološke inovacije | zelene inovacije | okoljska strategija | konkurenčna prednost
Kakšen je namen raziskave in kakšno raziskovalno vprašanje ste si zastavili?
Namen raziskave je izboljšati naše razumevanje (1) kako tehnološke inovacije vplivajo na zeleno preobrazbo procesov in izdelkov ter posledično na krepitev konkurenčnega položaja na trgu, ter (2) kako formalna okoljska strategija vpliva na te odnose.
Katere so ključne ugotovitve vaše raziskave?
Rezultati kažejo, da je pozitivna povezava med tehnološkimi inovacijami in trajnostno konkurenčno prednostjo močnejša, ko v njej nastopata dva zaporedna mediatorja, in sicer zelene procesne in zelene izdelčne inovacije, ter da okoljska strategija pomembno moderira (krepi) povezavo med tehnološkimi inovacijami in zelenimi procesnimi inovacijami. V današnjem visokotehnološkem in okoljsko ozaveščenem okolju morajo torej biti tehnološke inovacije tesno povezane z zeleno preobrazbo procesov in izdelkov ter sistematično umeščene v okoljsko strategijo, če želimo, da pomembneje vplivajo na konkurenčno prednost podjetja.
Katerim ciljnim javnostim vaše ugotovitve koristijo in kako jih lahko uporabijo?
Raziskava koristi raziskovalcem na področjih tehnološkega managementa in trajnostnega razvoja, še posebej pa tistim, ki se ukvarjajo s presekom obeh področij. Hkrati raziskava podjetjem v Sloveniji in širše ponuja jasen in uporaben okvir za uvajanje tehnoloških inovacij, zelenih inovacij izdelkov in procesov ter okoljskih strategij v poslovne procese.
Kako menite, da bodo izsledki vaše raziskave vplivali na trajnostni razvoj?
Raziskava bo prispevala k celovitejšemu razumevanju, kako konkurenčna prednost ni odvisna le od razpoložljivosti virov, temveč tudi od sposobnosti njihovega dinamičnega preoblikovanja in nadgrajevanja kot odziv na spreminjajoče se okoljsko in tehnološko okolje. S takim jasnejšim okvirjem bodo podjetja bolje razumela, kako lahko s tehnološkimi inovacijami hkrati dosegajo tehnološki napredek in dolgoročne trajnostne izboljšave.
Cilji trajnostnega razvoja (SDGs), ki jih članek nagovarja:
- SDG 4 – kakovostno izobraževanje
- SDG 8 – dostojno delo in gospodarska rast
- SDG 9 – industrija, inovacije in infrastruktura
- SDG 12 – odgovorna poraba in proizvodnja
- SDG 13 – podnebni ukrepi
- SDG 17 – partnerstva za doseganje ciljev
Prispevek je objavljen v:
Technology Analysis & Strategic Management | Taylor & Francis Online
Vsebina prispevka je prosto dostopna na povezavi:
The nexus of technological innovation, green product/process innovation and environmental strategy: The path towards sustainability-based competitive advantage