Strokovna praksa

Cilji predmeta

Strokovna praksa je pomemben sestavni del visokošolskega študijskega programa Visoka poslovna šola, ki študentu omogoča soočenje z realnimi poslovnimi izzivi že v času študija. V okviru strokovne prakse študent na fakulteti pridobljeno znanje razvija in nadgrajuje v vseh fazah poslovnega procesa ter v najrazličnejših vrstah organizacij zasebnega in javnega sektorja. Temeljna cilja strokovne prakse sta dva, prvič, študenta seznaniti z organizacijsko strukturo, poslovnimi funkcijami in procesi, ki potekajo v izbrani organizaciji.

Drugi temeljni cilj strokovne prakse pa je pridobitev oziroma nadgradnja kompetenc študentov, ki povečujejo njihovo zaposljivost:
- komunikacijske sposobnosti
- timsko delo
- kritično mišljenje
- sposobnost reševanja problemov
- kreativnost in inovativnost
- fleksibilnost in prilagodljivost
- samoorganizacija in obvladovanje časa
- managerske in vodstvene sposobnosti
- učenje v praksi
- samostojnost
- etika in integriteta
- digitalna pismenost

Kompetence študent razvija na naslednje načine:
- Povezuje teoretična znanja s praktičnimi znanji in spoznanji ter izkušnjami.
- Pridobi znanje za spremljanje in vrednotenje poslovanja organizacije z vsebinskega, organizacijskega in institucionalnega vidika.
- Pridobi praktične izkušnje pri načrtovanju, vodenju, izvajanju in vrednotenju poslovanja organizacije.
- Sodeluje z zaposlenimi v organizaciji, kjer opravlja praktično delo, in z njimi ustrezno komunicira.
- Pridobi znanja o pomenu, možnostih in oblikah osebnega strokovnega izobraževanja in o spodbujanju lastnega profesionalnega razvoja ter vseživljenjskega učenja in izobraževanja.
- Razvija sposobnosti samoorganizacije in reševanja težav v delovnem okolju.
- Spoznava konkretne situacije, različne vloge strokovnega sodelavca in procesov znotraj določene organizacije in razvije poklicno specifične kompetence.

Vsebina predmeta

Vsebina strokovne prakse je vezana na vsebino študijskega programa in predvsem na vsebino študijske usmeritve posameznega študenta. Vsebino in program strokovne prakse ter delovne naloge študenta določi svetovalec v organizaciji v skladu z navodili o izvajanju strokovne prakse in s študijsko usmeritvijo študenta. Pri tem upošteva izbrane kompetence, ki jih želi študent izboljšati.

Nosilci predmeta

  •  
  •  
  •  
  •  
  • Govorilne ure
  • torek ob 15.30 v R-301
  • Spoštovani študenti, govorilne ure bodo potekale preko aplikacije Zoom po predhodnem dogovoru. Prosim, da me kontaktirate na barbara.grah@ef.uni-lj.si.
  • POZOR: Aktualna sprememba govorilnih ur
Na vrh strani